Specjalnie dla Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki zaprojektował go Ryszard Horowitz

     Wybitny plakat musicalu „Korczak”

     Ryszard Horowitz, wybitny polski artysta, jest twórcą plakatu do musicalu „Korczak” Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki. Polska prapremiera tej inscenizacji planowana jest na 29 września, w drugi dzień uroczystej inauguracji nowego gmachu OiFP przy ul. Odeskiej w Białymstoku.

     Plakat Ryszarda Horowitza jest utrzymany w szarej tonacji, zupełnie odmiennej od tego, do  czego przyzwyczaił nas sam artysta w innych swoich pracach: pełnych barw i eksperymentów z formą i cyfrową fotografią.
Tutaj na pierwszym planie widzimy leżące na polnej drodze duże zdjęcie, portret samego Janusza Korczaka: pomięte, przydeptane – jakby tuż przed chwilą przeszedł po nim spieszący się gdzieś tłum. Na dalszym planie leżą na wpół zakopane w piasku fragmenty dwóch dziecięcych lalek - symbol dramatu człowieka, który choć poświęcił wszystko i tak nie był w stanie uratować tego co było dla niego najważniejsze – swoich małych podopiecznych.

      Osobiste przeżycia Horowitza nadają jego dziełu niezwykły wymiar. Jako dziecko przeżył gehennę będącą udziałem wszystkich polskich Żydów w czasie Holokaustu. Przypomnijmy, że urodził się on w 1939 roku. Jako zaledwie kilkulatek był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jest jednym z najmłodszych ocalonych.
Dzisiaj Ryszard Horowitz należy do absolutnej światowej czołówki artystów. Od lat mieszka i tworzy w USA, w tym czasie wypracował swój rozpoznawalny styl, często mocno eksperymentalny. Był pionierem efektów specjalnych w fotografii. Od lat osiemdziesiątych w swoich pracach wykorzystuje możliwości, jakie dają techniki cyfrowe.

     O musicalu „Korczak”
     „Korczak" to najnowsza realizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki,  zjawisko wyjątkowe na współczesnej scenie muzyczno-teatralnej.
Polska prapremiera spektaklu, przyjętego owacyjnie w ubiegłym roku na West Endzie, dotknie najczulszej tkanki w historii XX wieku – tematyki Holokaustu. Reżyser musicalu Roberto Skolmowski pragnie jednak mówić o Zagładzie w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka.
     Musical został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka. Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.
     W czerwcu tego roku został też objęty honorowym patronatem UNESCO, jako pierwsza od wielu lat inscenizacja w Polsce.

     Brytyjski pierwowzór musicalu „Korczak" Nicka Stimsona i Chrisa Williamsa został wyprodukowany przez Theatre Royal Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre. Zyskał wielkie uznanie krytyków i publiczności. Wśród entuzjastycznych opinii na temat wydarzenia, ukazały się między innymi takie: „Poruszająca i niesamowita historia", „Triumf nadziei nad śmiercią", „Podnoszący na duchu". Ten artystyczny mariaż okazał się niezwykle owocny – „Korczak" określany jest mianem spektaklu muzycznego o najwyższych walorach artystycznych.

     Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszyć będą mu znani polscy artyści – śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielą się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie – Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne obejmie Tadeusz Płatek, autorem scenografii będzie Paweł Dobrzycki – jeden z najbardziej uznanych scenografów.
     Do udziału w musicalu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej. W procesie prób i sesji warsztatowych będą one rozwijać swoje artystyczne talenty, zdobywając jednocześnie wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską.

  
 

Zrealizowano przy udziale środków finansowych
z budżetu Miasta Białegostoku

 

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki
Instytucja Artystyczna Województwa Podlaskiego
© Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki