CHRIS WILLIAMS

Chris Williams rozpoczął karierę muzyczną w wieku ośmiu lat jako chórzysta w Katedrze św. Pawła w Londynie. Po ukończeniu studiów muzycznych w oksfordzkim New College, które odbył w ramach stypendium, kontynuował naukę w zakresie kompozycji i gry na fortepianie w Guildhall School of Music and Drama, gdzie otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym nagrodę orkiestry Royal Philharmonic w dziedzinie kompozycji.

Od 2002 roku mieszka w Indiach. Początkowo był kompozytorem-rezydentem w Lawrence School – Sanawar, na zlecenie której napisał musical „The Coolie’s Tale”, by uczcić setną rocznicę powstania kolei Kalka-Shimla. Jeszcze w 1981 roku, dla tej samej szkoły, stworzył muzyczną adaptację powieści Rudyarda Kiplinga „Kim”, wystawianą następnie w całych Indiach. W 2004 roku przeniósł się do Bangalore, gdzie utrzymywał się z gry na fortepianie. Zrządzeniem przypadku został także aktorem i modelem, występując w dwóch bollywoodzkich produkcjach, filmach korporacyjnych i reklamach. W 2004 roku pełnił funkcję dyrektora muzycznego musicalu „Stand Up, Noah Small!”, wystawianego przez dzieci z 19 szkół Bangalore, natomiast w grudniu 2011 roku objął stanowisko Dyrektora ds. Edukacji w Thomson Music House w Bangalore.

W 2008 roku „Songs of the Coromandel Coast” oraz „Tsunami Requiem” Williamsa wykonane zostały przez chór i orkiestrę wydawnictwa muzycznego English Philharmonia w Royal Festival Hall. W tej samej obsadzie można było usłyszeć jego „Glorię” w Watford Coliseum, w maju 2012 roku. Muzyka chóralna Williamsa wydawana jest przez English Philharmonia, której nakładem ukazała się także jego płyta z muzyką bożonarodzeniową „Nowell! Nowell!”. W 2005 roku w Royal Albert Hall, 550 dzieci z miasteczka Solihull zaśpiewało jego „Stage Songs”, które, wraz z innymi piosenkami dla dzieci, ukazały się w zbiorze „Singing Sherlock” wydanym przez Boosey&Hawkes.

W 1985 roku, decyzją Rządowej Rady ds. Sztuki Wielkiej Brytanii, Chris Williams został pierwszym „animatorem życia muzycznego”, obejmując stanowisko w centrum sztuki Beaford Centre. Spośród jego spektakli muzycznych dla młodzieży, napisanych wspólnie z Nickiem Stimsonem, „Brother Jacques”, „Monkey”, „StarChild” oraz „Korczak” otrzymały prestiżowe nagrody. W 2012 roku „Korczak” został wykonany przez młody zespół z Youth Music Theatre UK. Z kolei musical „Cornish Phoenix”, angażujący lokalną społeczność Kornwalii, grany był w sezonie letnim w tamtejszym Sterts Theatre.

  
 

Zrealizowano przy udziale środków finansowych
z budżetu Miasta Białegostoku

 

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki
Instytucja Artystyczna Województwa Podlaskiego
© Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki